Nový Zéland, dvojí pohled 2.

První část článku, kterou jste si již mohli přečíst, se víceméně týkala věcí, které zdaleka nebyly ideální, i když chápu, že nároky na přírodu i cestování může mít každý zcela jiné, takže i pohledy se ve finále mohou výrazně lišit. Ve druhé části článku se zaměřuji na věci, které mě zaujaly, a které z mnoha důvodů mohou oslovit nejen zájemce o živočichy, ale také cestování či přírodu jako celek.

Cestování a doprava

I když někteří cestovatelé říkají, že bez auta se na Zélandu nepohnete, nemusí tomu tak být. Absence auta se může zdát problémem při přesunu z některých bodů mezi jednotlivými městy či mimo ně, kde občas chybí veřejná doprava, a je proto třeba cestovat s vícečetnými přestupy a zbytek cesty jít pešky či stopem. Posledně jmenovanou možnost jsem mimo jiné také několikrát vyzkoušel, a nutno říct, že funguje spolehlivě. Čekání vůbec netrvá dlouho a lidé jsou často komunikativní i příjemně naladění, takže si během cesty můžete popovídat o přírodě, kultuře, cestování, ale především je to také příležitostí, jak se dozvědět mnoho zajímavých informací, rad a postřehů. Pokud tedy cestujete více na volno, dobrodružnějším stylem a bez vlastního auta, které nemáte v plánu živit, pak se jako další velmi vhodná alternativa s ohledem na delší vzdálenosti jeví letecká doprava. Letiště jsou v každém středně velkém městě, a pokud si letenku rezervujete s týdenním předstihem, a nejste-li vázaní konkrétním dnem, omezujícím se např. na víkend, dá se tato zakoupit velmi levně. Proto bych řekl, že co se cestování týče, vše záleží na osobních preferencích a možnostech každého jednotlivce.

Amphipsalta zelandica

Ptactvo

Na své si určitě přijdou zejména milovníci ptactva. Mnoho druhů je endemických, takže jinde na světě je nespatříte. Typickým endemickým ptákem pro Nový Zéland je kiwi. Chcete-li však vidět tohoto ptáka mimo zoo a menší, uměle vytvořené rezervace, pak jediná lokalita s přirozeným původním výskytem, kde žije hned několik druhů tohoto vzácného ptáka, je Stewart Island, ostrov, který patří k území Nového Zélandu stejně tak, jako spousta dalších přidružených ostrovů rozesetých kolem dokola. Z dalších zajímavých druhů ptactva je možné spatřit např. nelétavého papouška kakapo, albatrose královského, tučňáka modrého, žlutookého a mnoho dalších.

Ptáka kiwi ani papouška kakapo vám bohužel neukážu, protože mým cílem nebylo fotit v zoologických zahradách, a domnívám se, že zvířata by se měla vyskytovat ve svém přirozeném prostředí v dostatečné míře. Projekty na ochranu ohrožených ptáků ve volné přírodě, byť s omezením vstupu pro veřejnost, jedou na Novém Zélandu na plné obrátky. Zatímco ptáka kiwi můžete při troše štěstí spatřit ve volné přírodě i za denního světla a bez jakýchkoli omezení právě na Stewartově ostrově, u některých dalších druhů to tak snadné nebude, ať už je to např. zmíněný kakapo, který se nachází cca na třech izolovaných ostrovech, anebo albatros královský, jehož hnízdící kolonie se nachází za městem Dunedin, na místě zvaném Otago Peninsula. V posledně zmíněné oblasti jsem se pohyboval několik dní těsně před mým návratem do Česka, a i když lokalita s albatrosy byla pro veřejnost ještě stále uzavřena, navštívil jsem hned nedaleko alespoň soukromý pozemek ústící k pláži, kde jede projekt na záchranu tučňáka žlutookého a modrého. Oba zmíněné ptáky jsem viděl z bezprostřední blízkosti v hnízdících příbytcích, zbudovaných ze dřeva speciálně pro ně, další ptáky pak na pláži. Avšak na žádné kloudné fotky to nebylo, a to ani při pozorování z krytů, kde jsem spolu s dalšími lidmi ze skupiny mohl některé tučňáky pozorovat ze zhruba pětimetrové vzdálenosti. Hlavním důvodem byl bohužel striktně omezený čas i pohyb v oblasti.

I když jsem původně chtěl vidět tučňáka žlutookého na některé z pláží kolem města Dunedin, kde se takto volně vyskytují v pásu táhnoucím se už od města Christchurch až po jižní část Invercargill, byl jsem nakonec rád, že jsem ho vůbec spatřil v oblasti, která běžně každému přístupná není a kde je vstup na tento pozemek zpoplatněn.

Původní záměr záchranného projektu na ochranu tučňáka žlutookého vznikl v hlavě místního farmáře, který se za svého života rozhodl podpořit a rozvinout myšlenku na podporu tohoto vzácného druhu, když zjistil, že větší kolonie se vyskytuje takříkajíc za humny na jeho pozemku i v blízkém okolí, kde do té doby pěstoval dobytek, a který poté „vyměnil“ za podporu ptactva. Ačkoliv dnes už nežije, jeho myšlenka i projekt fungují úspěšně dál.

Racek novozélandský (Chroicocephalus scopulinus)

Kormorán černobílý (Phalacrocorax melanoleucos)

Dlouhý bílý oblak z říše snů

Co mě na Novém Zélandu nejednou fascinovalo a dokázalo mě spolehlivě chytit za oko, byla obloha. Ať už jsou to východy či západy slunce, oblaka, tvořená do té doby pro mě nevídanými tvary i barvami, byla zřejmě jednou z prvních věcí, která upoutala mou pozornost, a to po celou dobu mého pobytu. K těmto jevům dochází především v důsledku častých změn počasí, kdy se nízký tlak střídá s vysokým, takže ať už jste kdekoliv, často se ocitnete na pomezí resp. mezi frontálními systémy, kde na jedné straně déšť a mraky ustupují a na straně druhé zpoza mraků vychází slunce. Táhlé nebeské symfonie, jejichž takt udává sám vítr, jsou zkrátka harmonií, která se snadno a rychle vryje do lidské duše.

Ohňová země

Geografie nového Zélandu je velmi pozoruhodná. Díky působení dvou litosférických desek, které se o sebe vzájemně třou, dochází k častým záchvěvům země, což se mi také jednou podařilo zažít. I díky tomu patří Nový Zéland k zemím s nejvýraznější tektonickou a geotermální činností vůbec. Bublající jezírka, dým stoupající ze země i syrný zápach jsou projevy, které je možné spatřit na mnoha místech. V kombinaci s oblaky, o kterých jsem se zmínil dříve, se tak jedná o soubor podmínek, kde si na své přijdou především krajinářští fotografové a lidé, věnující se oborům blízkým.

Rostlina z geotermální oblasti Craters of the moon, Taupo; tato oblast je charakteristická pro nespočetné množství bublajících jezírek a dýmu, stoupajícího ze země, ale také specifickou faunou a flórou

V oceánu možností

Nový Zéland je zemí obrovských možností, kde si téměř každý může najít bod svého zájmu. Ať už se jedná o různorodě zaměřené cestování, poznávání přírody mnoha rozličných oblastí, anebo další záležitosti, které nemusí být spojeny nutně jen s přírodou, nachází se zde oceán možností, kde už záleží jen na každém, jakým směrem a za jakým cílem se vydá.

Doufám proto, že jsem vám alespoň částečně přiblížil pohledy odjinud. A těm, kteří s odjezdem na Nový Zéland váhají, s větším plánem či bez něj, bych rozhodně doporučil vyrazit. Ať už máte zájmy v přírodě, anebo jiných aktivitách, celková zkušenost a pobyt v této velmi zajímavé a v mnoha ohledech vstřícné zemi vás zcela jistě obohatí po mnoha stránkách vašeho života.

Orthodera novaezealandiae

Hemideina maori

Orthodera novaezealandiae

Caedicia simplex

Tunnel beach

Facebook Twitter Linkuj Google Digg Delicious

Komentáře k článku

Zbývá  500  znaků

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře.